Kiralık Tatil Evleri - Kaş ve Kalkan'da kiralık villalar
  • Van Gölü Ekspresi ile Van Turu
  • Van Gölü Ekspresi ile Van Turu
  • Van Gölü Ekspresi ile Van Turu
  • Van Gölü Ekspresi ile Van Turu
  • Van Gölü Ekspresi ile Van Turu

Van Gölü Ekspresi ile Van Turu

3 GECE 4 GÜN (Bu Turumuz Şu An Yapılmamaktadır)

Butik turlar uzmanından 23 yıllık deneyimle Van Gölü Ekspresi ile Van Turu. Turistik Van Gölü Ekspresi Treni ile gidiş, uçakla dönüş. Van Gölü Ekspresi ile Ankara-Tatvan yataklı vagon tren yolculuğu. Bu senenin trend turu.. KONTENJANIMIZ HER TURDA 24 KİŞİ İLE SINIRLIDIR!

’ itibaren
SİZİ ARAYALIM
PDF OLARAK KAYDET

VAN GÖLÜ EKSPRESİ İLE VAN TURU

(Turistik Van Ekspresi Treni ile Ankara-Tatvan / Van'dan Uçakla Dönüş)
 
(TRENLE GİDİŞ / UÇAKLA DÖNÜŞ)
(2 GECE OTEL + 1 GECE TRENDE YATAKLI VAGON KONAKLAMALI) 
 
VAN GÖLÜ EKSPRESİ TURU TARİHLERİ
22-25 MAYIS 2024

VAN GÖLÜ EKSPRESİ TURU GÖRÜLECEK YERLER
Van - Akdamar Adası- Ahlat- Nemrut Dağı Krater Gölü
Elazığ - Harput (tren molası esnasında)
 
TREN
Turistik Van Ekspresi Yataklı Vagon
 
BU TURUN FARKI
:: Turistik Van Ekspresi'nde yataklı vagonda yolculuk
:: Deepnature'ın özenli hizmet anlayışı
:: 23 yıllık deneyimimizle hazırlanmış keyifli program
:: Bölge uzmanı deneyimli rehber eşliğinde Van ve çevresini layıkıyla tanıyarak, yaşayarak, öğrenerek gezme deneyimi
:: En fazla 24 kişilik tur konsepti ile az kişiyle gezme ayrıcalığı
 
 
VAN GÖLÜ EKSPRESİ İLE VAN TURU PROGRAM
 
1. GÜN / İSTANBUL - ANKARA - TURİSTİK VAN EKSPRESİ
Van Gölü Ekspresi ile Van Turu için Yüksek Hızlı Tren ile Ankara seyahati. Aşağıdaki üç duraktan birinden trene binebilirsiniz.
(Biletleriniz İstanbul Söğütlüçeşme-Ankara Yeni Gar olarak kesilmektedir, Bu biletle Bostancı ve Pendik'ten de binebilirsiniz)
Söğütlüçeşme Gar'dan 08:40'ta hareket
Bostancı Gar'dan 08:49'da hareket
Pendik Gar'dan 09:10'da hareket
Yolculuk yaklaşık 4 saat 30 dk sürüyor ve 13:20 civarlarında Ankara Yeni Gar'a varılıyor. 15:00'e kadar serbest zaman.15:00'te Yeni Gar'da tur yetkilimiz ile buluşma ve ardından Eski Gar'a geçerek burada Turistik Van Ekspresi'nin gelişini bekliyoruz. Ekspresin gelmesiyle beraber TCDD Turistik Van Ekspresi yataklı vagondaki iki kişilik kompartımanlara misafirlerimizi yerleştirdikten sonra 15:55 hareketle Anadolu coğrafyasında uzun ve güzel bir tren yolculuğuna başlıyoruz. Akşam yemeği trende (ekstra)
Konaklama trende yataklı kompartımanda.
 
2. GÜN / TURİSTİK VAN EKSPRESİ YOLCULUĞU (ELAZIĞ’DA MOLALI)
Gün boyunca Van Ekspresi ile doğuya doğru yol almaya devam ediyoruz.  Bu esnada eşsiz manzaralar bize eşlik edecek. 
Tren 08:58’de (rötar olmazsa) Elazığ Garı’na varacak olup 4 saat mola verecektir. Garda karşılayacak görevlimiz eşliğinde Elazığ merkez ve Harput gezi programı ardından trene dönüş.
Rötar olmaz ise Turistik Van Ekspresi Treni gece 19:16’da Tatvan'a varıyor. Van Bölgesi tur rehberimiz misafirlerimizi Tatvan Garı'nda karşılıyor. Transfer aracımız ile otele geçiş ve odalara yerleşme.
Konaklama Tatvan The Crater Hotel
 
3.GÜN /  AHLAT - NEMRUT KRATER GÖLÜ - GEVAŞ - AKDAMAR ADASI
Kahvaltı sonrası hareketle yaklaşık 45 km. yolculuk yaparak Ahlat'a ulaşıyoruz. Ermenilerin “Şaleat” ,Süryanilerin “Kelath”, Arapların “Hil'at” dedikleri Ahlat'a varıp, 1481 yılı ramazan ayında ölen Melik Bayındır Bey ibni Rüstem'e ait olan Emir Bayındır Kümbeti, Karakoyunlu Emir Ali kızı Erzen Hatun için 1396-1397'de yaptırmış Erzen Hatun Kümbeti ve sonrasında 12.yy başından 16.yy'ye kadar tarihlenen muhtelif tiplerde takriben bin kadar mezar taşı bulunan Meydan Kabristanı'nı gördükten sonra bizi bekleyen minibüslerimizle Türkiye'nin en büyük krater gölü olan, adını Babil Hükümdarından alan 1441 yılında faaliyete geçen Nemrut Krater Gölü'ne çıkıyoruz. (ekstra-400 TL) Doğanın eşsiz güzelliğini seyreyledikten sonra Tatvan'a dönüp öğle yemeği molası veriyoruz. Büryan Kebabı tavsiye olunur.  Yemeğin ardından Akdamar Adasına gidiyoruz. Gevaş'a varıp teknemize binerek Akdamar Adası'na doğru yola çıkıyoruz. (ekstra-300 TL) Yaklaşık 30 dakika sonra Akdamar Adasına vardığımızda Gagik Kilisesi'ni göreceğiz. Buradaki gezimizin ardından programımızı tamamlayarak Van'da konakladığımız otele geçiyoruz. Akşam yemeği otelde.
Konaklama: Van Life Hotel 
 
4.GÜN / VAN
Sabah kahvaltı sonrası otelden ayrılarak Van gezisine başlıyoruz. İlk olarak Urartu Kralı I. Sarduri tarafından MÖ. 840–825 yılları arasında yaptırılmış Van Kalesi'ni geziyoruz. Kale gezimiz sonrasında dünyaca meşhur Van Kedilerinin koruma altına alındığı Kedi Evi'ni gezerek programımıza devam ediyoruz. Ardından Halı ve Kilim deyince Doğu Anadolu'nun açık ara öne çıktığı ve bölgedeki en güzel örnekleri görebileceğimiz Kilim Atölyesini ziyaret ediyoruz. Sumak ve Cicim , Doğu Anadolu – İran coğrafyasının en değerli geleneksel dokuma ürünleridir. Bugün bölgede halen dokunulmaktadır. 
Sonrasında serbest öğle yemeği molasının ardından yaklaşık yarım saat sürecek olan yolculuğumuz bizi Urartuların önemli merkezlerinden birisi olan Çavuştepe’ye ulaştıracak. Çavuştepe; içerisinde sarnıçlar, depo odaları ve krali yapıları barındıran Çavuştepe Kalesi Türk kazıları ile ortaya çıkmıştır. Kale, önceden gördüğümüz başkent Tuşpa Kalesi’nden daha önce yapılmıştır ve döneminde Urartu Kralı Sarduri’ye ithafen ‘’Sardurihinili – Sarduri Şehri’’ olarak adlandırılmaktadır.
Günün sonunda Van’ın geleneksel değerlerinde savat atölyesini ziyaret ediyoruz.  Savat kara demektir. Gümüş, bakır, kurşun ve kükürtten elde edilen bir alaşım olan savat 400 derecenin üzerinde ısıtılıp çelik uçlarla işlenmektedir. Bu denenle ‘’kara’’ olarak adlandırılmaktadır. Savattan hediyelik ve kullanım eşyaları yapılmaktadır.
Programımızı tamamladıktan sonra konuklarımızı 18:00 itibarıyla Van Havaalanına bırakarak bir başka turda tekrar buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz. 
 
 
UÇUŞ BİLGİSİ
 
İSTANBUL  HAVAALANI DÖNÜŞÜ TERCİH EDEN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN UÇUŞ BİLGİSİ
Türk Hava Yolları Van-İstanbul Havaalanı 19:55 kalkış / 22:25 varış
 
İSTANBUL  SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI DÖNÜŞÜ TERCİH EDEN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN UÇUŞ BİLGİSİ
Pegasus Hava Yolları Van-İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı 19:35 kalkış / 21:25 varış
 
ANKARA'DAN KATILMAYI TERCİH EDEN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN UÇUŞ BİLGİSİ
Anadolu Jet Hava Yolları Kars-Ankara uçuşu 22:10 kalkış / 23:50 varış
(Ankara'ya dönecek misafirlerin Kars merkezden havaalanına transferi ayrı araçla saat 12:30'da yapılacaktır)
 
İZMİR'DEN KATILMAYI TERCİH EDEN MİSAFİRLERİMİZ İÇİN UÇUŞ BİLGİSİ
Pegasus Hava Yolları Van-İzmir Havaalanı (İstanbul aktarmalı) 19:35 kalkış / 00:55 varış (ertesi gün)
 
(Tarifeli uçuşlardaki müsaitlik doğrultusunda uçuş seçenekleri sunulmaktadır. Ankara ve İzmir uçuşu tercih eden misafirlere İstanbul-Ankara hızlı tren bileti kesilmeyecektir, bu fiyata yansıltılmıştır)
 
OTEL BİLGİSİ
1 gece Tatvan The Crater Hotel
1 gece Van Life Hotel
 
NOTLAR / UYARILAR
:: İstanbul'dan Ankara trenine biletler tur öncesinde misafirlere elektronik bilet olarak e-posta ile iletilecektir. Tren hareket saatinden en az 20 dakika önce biniş yapacağınız garda olmanız gerekir. Acentamız bileti temin eder, hızlı trene biniş sorumluluğu misafirlerimize aittir. Hızlı tren seferindeki rötar, aksaklık, iptal vb. sebeplerle Doğu Ekspresine binilememesinden, trenin kaçırılması halinde oluşabilecek kayıp ve ekstra harcamalardan DEEPNATURE TRAVEL sorumlu değildir. 
:: Tren mola verdiğinde , tren kalkış saatinden önce trene geri dönme ve binme sorumluğu tur katılımcılarının sorumluluğundadır.
:: Tur dahilindeki uçak veya tren seferlerinde oluşabilecek rötar, gecikme veya iptal durumlarında oluşabilecek zaman kayıplarından, program değişikliklerinden acenta sorumlu tutulamaz. Bu durumlarda oluşabilecek ek masraflar tüketiciye aittir, ACENTA sorumlu tutulamaz. 
:: Programdaki gezilerin günleri ve sıralaması değişebilir.
 
BENZER TURLAR
 

:: Turistik Van Ekspresi Ankara-Tatvan yataklı vagon bileti

:: İstanbul (Söğütlüçeşme) - Ankara Yeni Gar Yüksek Hızlı Tren bileti (İstanbul paketinde)

:: Van'dan İstanbul veya Ankara'ya dönüş uçak bileti (8 kg kabin bagajı + 15 kilo bagaj hakkı)

:: 1 gece Tatvan'de The Crater Hotel'de konaklama

:: 1 gece Van'da Van Life Hotel'de konaklama

:: Konaklama vergisi

:: Konaklanan otellerde 2 kahvaltı

:: Konaklanan otellerde 2 akşam yemeği

:: Türsab zorunlu seyahat sigortası

:: Profesyonel rehberlik hizmeti

:: Van ve çevresi gezi programı

:: Tren molası esnasında yerel görevli eşliğinde Elazığ Harput kısa gezi programı

:: Bölgedeki ulaşımlar

:: En fazla 24 kişilik butik tur ayrıcalığı

 

 

Single konaklama hakkında: Tur fiyat tablosundaki single fiyatlar otelde ve tren kompartımanında tek kişi konaklamalı kayıtlar içindir. Otelde tek kişi, tren kompartımanında bir başka tur katılımcısıyla paylaşımlı konaklama tercih etmeniz halinde tur tarihine göre değişen indirimler uygulanır. Paylaşımlı konaklama single bayanlar için olup paylaşım kabul eden bir başka bayan katılımcı daha olması gerekmektedir, müsaitliğini ve fiyatı sorunuz. 

 

Üç kişilik odada konaklama hakkında: Üç kişi aynı odada konaklayacak misafirlerimizin otelde üç kişilik tek bir odada konaklaması mümkündür ancak Doğu Ekspresinde kompartımanlar iki kişilik olduğundan üç kişi olan misafirlerimizden birisi Doğu Ekspresinde iki kişilik kompartımanda bir başka misafirle paylaşımlı olarak yolculuk yapmak durumundadır.

 

Rehberimiz misafirlerimizi Tatvan'da karşılar. Tren yolculuğu esnasında trende rehber bulunmamaktadır.

:: Öğle yemekleri

:: Trendeki yemekler

:: Akşam yemeklerindeki içecekler

:: Van Kahvaltısı (isteğe bağlı-ekstra)

:: Nemrut Krater Gölü ekstra minibüs ücreti (400 TL)

:: Akdamar Adası tekne ücreti (300 TL)

:: Müze ve ören yeri giriş ücretleri

:: 15 kg. üzeri bagaj ücretleri ve online check inde koltuk seçimi ücretleri

:: Kişisel harcamalar
 

* Müzekartınız varsa yanınızda bulundurunuz.

 

Turistik Van Ekspresi Güzergahı
Turistik Van Ekspresi ile Ankara-Tatvan arasındaki seyahatini ortalama 28 saatte tamamlayan ekspres, yılın belli dönemlerinde haftanın bir günü hareket ediyor.  Ankara Garı- Kayseri- Malatya - Elazığ - Tatvan Garı istikametini izliyor. Ekspres Elazığ'da dört saat mola vermektedir.
 
Turistik Van Ekspresi Yemek
Turistik Van Ekspresi’ne bir vagon restoran vagonu olarak bağlanıyor. Bu vagonda hafif aperatif yiyecek (tost, sandvic, poğaça..) , atıştırmalıklar, çorba ve birkaç çeşit ızgara ile alkolsüz içecek servisi yapılıyor. Sıcak yemekler mikrodalgada ısıtılarak servis ediliyor. Fiyatlar fahiş değil, standart restoran fiyatları seviyesinde.
Trene dışardan yiyecek ve içecek getirebiliyorsunuz.
 
Turistik Van Ekspresi Kompartımanları Nasıl?
Turistik Van Ekspresinde kompartımanlar 2 kişilik.  Bir tarafta iki kişilik koltuk (üstünde ranza) diğer tarafta masa, lavabo ve küçük bir buzdolabı var. Kompartımanda bir adet priz bulunuyor (üçlü priz bulundurmakta fayda var).
Yataklı vagon kapısı içerden kitlenebilir.
 
Turistik Van Ekspresi Yatak ve Tuvalet
Turistik Van Ekspresi’nde kompartımanlar 2 kişilik. Yatmak istediğinizde, seyahat başında size verilen temiz nevresimleri, ranza haline gelen yataklara seriyorsunuz.
Van Ekspresi’nde vagon başlarında ortak kullanımlı tuvalet mevcut ve aralıklı olarak temizleniyor.
 
Hatırlatmalar
* Trende restoran vagonu var ama sınırlı içerik olduğundan seyahat öncesi yolluk (meyve, içecek, atıştırmalık) almakta fayda var.
* Yataklı vagonlarda priz var ama yetersiz kalma ihtimalina karşı yanınıza üçlü priz alabilirsiniz.
* Yolculuk boyunca internet kesik kesik çekiyor. Telefon çekmeyen yerler de var.
* Tren bazen köy yakınlarından geçiyor ve köylü çocuklar treni takip ediyor. Onları sevindirmek için çikolata, bisküvi alabilirsiniz.

 
Bilgilendirme
Acentemiz, havayolları ve demiryolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde uçuş detayları değişebilir, tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak ve tren seferlerinde oluşabilecek aksama, rötar yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek zaman kayıplarından, tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın veya trenin kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan acenta sorumlu tutulamaz.

 

Yorum ekleyebilmek için üye olmalısınız.

Bu tur hakkında 13 yorum var.

Muhteşem… Kelimelerin kifayesiz kalacağı bir dört gün yaşatıldı bu turda bize: personeli , kaldığımız mekanları , tur programı, tren yolculuğu, süprizleri….. Her turda karşılaştırılamayacak farklı özellikleriniz kesinlikle var… Kesinlikle yine geleceğiz
Aydan

Deep Nature ile ilk kez katılmama rağmen rehberimiz ve kaptanımızın da katkılarıyla Van ve çevresi turumuz keyifli bir gezi oldu, düşündüğümüzden daha iyi geçti. Katılımcılara olan saygıları ve tecrubeleri bizlere güven verdi. Konaklanan yerler tercih olarak iyi. Van Gölü treninde 6,5 saat yolculuk yeterli geldi. Programı beğendik. Acenta'ya, rehberimize ve kaptanımıza teşekkür ediyoruz. Saygılar
Aycan

Merhabalar... 7-10 Aralık tarihinde duzenlenen Van Gölü Ekspresi ile Van Doğubeyazıt Elazığ Turu icin tesekkur etmek istiyorum. Hem rehberimiz İdris, hem de kaptanimiz son derece olumlu ve hos insanlardi. Her ikisi de turumuzun guzel gecmesi icin ellerinden geleni yaptilar. Hatta programda göremediğimiz yerlerin yerine öyle güzel dokunuşlarla bizi biribirinden güzel yerlere götürdüler ki kaybımız kazanca dönüştü. Her ikisine de cok tesekkurler ederim.. Araçla tur da trenle yapılan yolculuklar da gayt keyifli idi. Ayrica İdris Bey'e; olumlu ve sıcakkanlı kisiligi ile turumuza nese kattigi icin de tesekkurler J Baska turlarda gorusmek dilegiyle.. Selamlar, sevgiler... Canan
Canan

Konusunda ve iletişimde yetkin, donanımlı rehber ve personeliniz olmasından dolayı teşekkür ederim. Devamlılığı dileğiyle…
Pınar

Beklentimin çok uzerinde bir geziydi. Van ve çevresi turumuz son derece keyifli geçti. En büyük pay her türlü nazımızı çeken rehberimizin ilgisiydi. Diğer pay da şoförümüze ait. Her şey için çok teşekkürler.
Reyhan

Merhabalar, Ben Ayşenur Biz yedi arkadaş 7-10 Aralık tarihleri arasında Van Gölü Ekspresi ile Van Doğubeyazıt Elazığ Turu katıldık. Daha önce şirketinizin adını duymamıştık. İnternetten araştırma yaparken buldum. Arkadaşlarım önce bana sitem ettiler. Nereden buldun bu şirketi, bizi nereye götürüyorsun diye. Ama seyahat dönüşünde fikirleri tamamen değişmişti ve bana bu organizasyonu yaptığım için teşekkür ettiler. Tek kelimeyla şahane bir geziydi. Tur rehberimiz İdris bey bilgisi, saygısı dışında, insan sevgisiyle dolu bir arkadaş. Bizimle gerçekten çok ilgilendi. Ona en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca şoförümüz Ahmet Bey'e de bize gösterdiği sabır ve güler yüz için çok çok teşekkür ederiz. Yeniden görüşmek ümidiyle...
Ayşenur

Tek kelimeyle şahane bir geziydi. Müşteri profili itibariyle, grupta inanılmaz bir bütünlük vardı ki, geziyi güzel kılan en önemli unsurlardan biri de bu. Grup demişken İdris'i de unutmamak lazım. Bölge hakkındaki dağarcığını takdir etmedim desem yalan olur:)) Sizin de söylediğiniz gibi iyi bir rehber. Yatılı okul disiplini içinde yatış ve kalkış saatlerimizi itinayla düzenlemiş, teker saniye şaşmadan dönmüş, üçüncü gün açlıktan herşeye saldırmak üzereyken "Bu kadarı size yeter" diyerek formumuzu korumamız konusunda da gereken hassasiyeti göstermiştir. Genel olarak organizasyon, tren yolculuğunun kıvamında tutulması, rehber seçimi, tur öncesi yazılanlara uyulma hassasiyeti . Çok mennun kaldık. Tur hakkındaki tek eleştirim Van'daki otelin beş yıldız olması gerektiğidir. Bir de vanda kahvaltı ve tatvanda büryan kebabı eklenmeli. Yeniden görüşmek ümidiyle...
Ümit-Esra

Deep Nature ile gecen kış kars doğu ekspresi turu ile ilk kez tanistik. Bu ikinci turumuz. Yine cok memnun kaldigimizi ve keyifli bir tatil gecirdigimizi soylemek isterim. Ama sizelere yazmamin asil nedeni rehberimiz İdris beye tesekkurlerimizi ve sevgilerimizi iletmek. Zaten, telefonda kendisi hakkinda "doğu anadolu turlarımızın en çok beğenilen rehberlerinden biridir" demiştiniz. Benim buna ilave edebilecek bir sozum yok. Kendisi ile baska bir turunuzda tekrar beraber olabilmek dilegi ile.
Leyla

Tur genel anlamda çok güzeldi. Tren yolculuğu ve tur boyunca gördüğümüz manzaralar bir muhteşemdi. Bölge insanının sıcaklığı içimizi ısıttı. Ekibin sayısının fazla olmaması da bir avantajdı. Rehberimiz de ayrıca çok fedakar ve sorumluluk sahibiydi. Böyle organizasyonlara devam edin.
Uğur-Meliha

Van Gölü Ekspresi ile Van Turundan çok memnun kaldım. Özellikle katılımcı sayısı 20'yi geçmediği için son derece uyumlu bir tur oldu. Her şey çok güzeldi . Teşekkürler.
Miray

Çok iyi organize edilmiş eğlenceli ve güzel bir tur oldu. Üç bayan arkadaş olarak hiçbir sıkıntı yaşamadan, keyifli bir gezi yaptık. Rehberimizi, bizi gideceğimiz yerlere götüren servisimizi, gittiğimiz mekanlar ve trendeki eşsiz manzaralar eşliğindeki yolculuğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız. Teşekkürler.
Mehtap

İnternetteki detaylı açıklamalar, ofiste telefona bakan Arzum Hanım'ın açıklamaları, nazik ve ilgili olması çok güzeldi. Tur rehberimiz İdris Bey ise tek kelime ile muhteşemdi. Detaycı yapısı , sıcakkanlılığı ve ilgisi mükemmeldi. Böyle bir hizmetten dolayı mutluyum. Aynı zamanda şoförümüz Ahmet te oldukça saygılı ve kimseyi rahatsız etmeden çok iyi ve sabırlı araç kullandı. Van Gölü Ekspresi Turundan çok memnun kaldık. Sizi tüm arkadaşlarıma ve müşterilerime gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim.
Nurdan

İdris'in rehberliği, grup içinde denge sağlayıcılığı çok iyiydi. Gezi parkuru dışında yemek ve diğer ihtiyarçlarımızı karşılayabileceğimiz noktalar konusunda da çok bilgiliydi. Vanlı olması büyük avantaj sağladı. Van dışındaki otellerin konforu ve yemekleri yeterliydi; Van oteli daha iyi olabilir. Trenden manzaralar ruhumuzu dinlendirdi.
MuammerKAMPANYALARDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORUM

A Grubu Seyahat Acentası Türsab Belge No: 4824 - Bu site DEEP NATURE SEYAHAT ACENTASI'na aittir, sitedeki yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz.