1 Mayıs Meksika Küba Turu

10 GECE 12 GÜN (25 Nisan-6 Mayıs 2023)

2023 1 Mayıs Meksika Küba Turu. Küba turları uzmanı ekibimizden deneyimli rehber eşliğinde Meksika Küba turu programı. Türk Hava Yolları tarifeli seferleriyle, Türkçe rehberlik hizmeti

$ 2.740’dan itibaren
SİZİ ARAYALIM
PDF OLARAK KAYDET
1 Mayıs Meksika Küba Turu
 
BULUŞMA BİLGİSİ
 
ISTANBUL HAVALİMANI BULUŞMA 23:00
İstanbul Havalimanında buluşma . İşlemleri takiben , gece yarısını geçe Türk Hava Yolları ile direkt uçuş ile Meksika’nın başkenti Mexico City yolculuğumuz başlıyor.
 
TUR PROGRAMI
 
1.GÜN ISTANBUL -MEXICO CITY 02:30 08:35 ( 25 NISAN 2023 )
TÜRK HAVA YOLLARI   tarifeli seferi ile  Meksika ‘nın başkenti Mexico City ‘ye doğru yolculuğumuz  başlıyor, Geceleme uçakta.  MEXICO CITY  TURU  Sabah MEXICO CITY’e ulaşıyoruz, varışımızı takiben alanda özel aracımız ve yerel rehberimiz eşliğinde şehir merkezine geçiyoruz. Eşyalarımızı otelimize bırakacaız. (odalar müsait ise odalara – değilse otel emanetine teslim edeceğiz ) Daha sonra şehir turumuza başlıyoruz. ŞEHİR TURUMUZUN BAŞLAMASI..(YARIM GÜNLÜK) Meksika´nın başkenti ve en büyük şehri. Anâhuac´ın yüksek platolarından birinde, 2.250 m yükseltide bulunan federal yönetim bölümünün merkezi.Aztekler döneminde “Ulu Tenochtitlan”; İspanyol sömürgesi döneminde “saygıdeğer ve asil emperyal şehir”; gösterişli evler ve yapılarının bolluğu ile “Saraylar şehri” gibi değişik isimlere layık görülen Meksiko City günümüzde 20 milyona dayanmış nüfusu ile adeta baş döndürücü bir metropol ünvanına kavuşmuş. Sabah, Mexico City’nin UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınan tarihi merkezinin turu :Zocalo olarak bilinen dev Anayasa Meydanı; bir Aztek tapınağının yerine inşa edilen Metropolitana Katedrali; ünlü sanatçı Diego Rivera’nın Meksika tarihini anlatan duvar resimlerinin bulunduğu Palacio Nacional Hükümet Sarayı..Ardından, Chapultepec Parkı´nın girişinde bulunan ve Orta-Amerika kültürlerine ışık tutan Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi´ni ziyaret. Zengin antropolojik, etnografik ve arkeolojik koleksiyonlar barındıran müzenin baş eseri şüphesiz dünyaca ünlü ve Aztek Takvimi olarak bilinen dairesel Güneş Taşı´dır.Turumuzun bitiminde otelimize dönüş.
OTELİMİZ  : RAMADA  HOTEL REFORMA 3*  vb
 
2.GÜN MEXICO CITY ( 26 NISAN 2023 )
Bu sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Öğle yemekli  Teotivakan Piramitleri & FRIDA KAHLO MÜZESİ  Turumuzu gerçekleştireceğiz. Meksiko City’den 40 km. mesafede bulunan Teotihuacan’a hareket.   UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi´ne alınan Teotihuacan antik şehrinin keşfi. “Tanrıların Yeri” anlamına gelen Teotihuacan, Yeni Dünya’nın en eski şehri olup aynı zamanda Kolomb öncesi Mezo-Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük şehri ve din merkeziydi. Arkeolojik Park gezisinde Teotihuacan’ın en büyük yapısı Güneş Piramidi; Ay Piramidi; Ölüler Yolu; büyük Tanrı “Tüylü Yılan” a ithaf edilen Quetzalcoatl Tapınağı; KelebeklerSarayı´nı görebilirsiniz. Turumuz öğle yemekli olacaktır. Tur bitimi şehire geri dönüyoruz. Bir sonraki durağımız FRIDA KAHLO müzesi olacaktır. Yapının kobalt mavisi duvarları için Mavi Ev olarak da bilinen Frida Kahlo Müzesi, Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun yaşamı ve eserlerine adanmış tarihi bir ev müzesi ve sanat müzesidir. Mexico City'deki Coyoacán'ın Colonia del Carmen semtinde yer almaktadır. [ Bu müze Pazartesi günleri kapalıdır. Programa denk gelirse, rehberimiz eşliğinde alternatif program yapılacaktır] Geceleme otelimizde.
OTELİMİZ  : RAMADA  HOTEL REFORMA 3*  vb
 
3.GÜN MEXICO CITY /CANCUN 08:30 10:25 ( 27 NISAN 2023 )
Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası havalimanına geçiyoruz CANCUN uçuşumuz saati 08:30, CANCUN varışımız 10:25. Cancun’a varışımızı takiben önce özel aracımız ile   Otelimize transferimiz yapılıyor. Otelimize varıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Serbest saatlerimiz olacak. Geceleme Cancun’da otelimizde.
OTELİMİZ: CANCUN LA QUİNTA HOTEL 3* VB.
 
4.GÜN CANCUN ( 28 NISAN 2023 )
Sabah alacağımız kahvaltıyı takiben Öğle Yemekli CHICHEN ITZA MAYA & TULUM ve CENOTE TURUmuzu yapmak için yola koyuluyoruz. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve 300 hektarlık bir alanı kaplayan Chichen Itza antik kentine doğru yola çıkış. Burada 700-900 yıllar arasında büyük bir Maya topluluğu gelişerek alanın güney bölgesi yapılarının çoğunu inşa etmiş. Ancak, orta bölgede yer alan ve toplam 365 basamak ile Maya takvimini simgeleyen ve Tüylü Yılan Tanrısına ithaf edilen Kukulkan Piramidi; jaguar ve kartal motifleriyle süslenmiş Savaşçılar Tapınağı; Maya dünyasının en büyük örneği olan “Juego de Pelota” top oyun sahası gibi ana yapıların tasarımı açıkça bir Toltek etkisi taşımakta. Bu etkileşimle ilgili üç teori ortaya konulmakta: Toltek’lerin Orta Meksika’daki başkenti Tula Maya’ların egemenliğinin altına geçmiş olabilir; Toltek’ler Chichen Itza’yı istila etmişolabilirler; veya geniş ölçüde tüccarlık yapan Maya’larToltek’lerden etkilenmiş olabilirler. Gezimiz güzergahında, bu önemli yapıların yanı sıra, salyangoz şeklinden dolayı “Caracol” denilen ve ören yerinin en eski yapısı olan gözlemevi; yağmur tanrısı Chac Mool’a kurban edilen bedenlerin atıldığı sanılan kutsal kuyu “Cenote” de bulunmakta. Turumuz sonrası  ÖĞLE  YEMEĞİ  yerel bir restoranda  alınacaktır. Chichen Itza gezisinin ardından TULUM’a gideceğiz. TULUM kıyılarında antik kent ziyaretimizi yapacğız. Bölgedeki turumuzu tamamlayarak Cancun ‘a otele dönüyoruz.
OTELİMİZ:CANCUN LA QUİNTA  HOTEL 3* VB
 
5.GÜN CANCUN-HAVANA [KÜBA] 07:05 09:15 ( 29 NISAN 2023 )
Bugün sabah erkenden Küba uçuşumuzu gerçekleştirmek için Cancun havalimanına transfer oluyoruz. Yerel havayolları ile Havana’ya uçuşumuzu gerçekleştireceğiz. Alanda karşılama ve  CASA PARTICULAR-  KÜBA  PANSİYON TİPİ ÖZEL EVLER e  geçiyoruz.  ÖĞLEDEN SONRA  ŞEHİR TURUMUZ VAR.( ÖĞLE  YEMEKLİ ) etkileyici tarihinin yanında dünya savaşlarından çok az zararla çıkmış ve ilk inşaa edildiği haliyle kendini korumuş, 50li ve 60lı yılların Amerikan arabalarının sıkça görülebildiği, İspanyol mimarisinin etkileyici örneklerine sahip Havana’yı tanıtmaya yönelik Havana Şehir Turu’nu gerçekleştiriyoruz. San Cristobal de la Habana'dan ismini alan Havana, İspanyollar tarafından kurulmuştur. Şehir turumuz modern Havana’dan başlıyor, artdeko ve modern mimarisi ile karışık Vedado Bölgesi'nden geçilerek dünyaca ünlü Devrim Meydanı'na doğru ilerliyoruz... Modern Havana’dan Eski Havana’ya 15 dakkika uzaklıkta zaman durmuş gibi kolonyal tarzı meydanları ve binaları karşımıza çıkıyor. Ünlü Capitol binasına uğryarak tarihi merkezine devam edeceğiz. Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza Vieja ve Plaza de San Francisco de Asiz adım adım yürünerek eski sokakları gezecek ve çamaşır asılmış kırık dökük balkonlardan bizi izleyen ağzı purolu yaşlılar bizlere el sallayacak. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. En değerli fotoğraflarınız siyah beyazlar olacak, kendinizi zamanında yolculuk yapmış gibi hissedecekseniz... La Bodeguita del Medio ve Floridita Bar’ı ünlü Ernest Hemingway'i hatırlatacak.. Bolero, Chachalar, Maraka ritmi içimizden doğacak...ATATÜRK büstünü ziyaret edeceğiz.  UNESCO’nun sit alanları listesinde yer alan başkentin eski şehrini kolaylıkla bir müzik cenneti denilebilmektedir. Geceleme Havana ‘da evlerde.
 
6.GÜN HAVANA – PINAR DEL RIO- VINALES VADİSİ ( 30 NISAN 2023 )
Sabah kahvaltının ardından çevre gezilerimize devam etmek üzere Havana’dan batıya doğru yola koyuluyoruz. Bugün karayoluyla yeşilin en güzel tonlarıyla dolu şehirlerarası yolu üzerinde Vinales vadisine ulaşıyoruz. Pinar Del Rio gezisi yapacağız. Küba’nın en güzel bölgelerinden biri olan ve meşhur Küba purolarının yapıldığı Pinar del Río şehrini, ünlü Küba tütününü, yetiştirildiği tütün tarlasını ve çiftlik evini göreceğiz. Beyaz adamın adaya geldikten sonra zulümden kaçan yerlilerin yaşamak için sığındıkları mağaralardan biri olan içinden nehir geçen “La Cueva de Los indios “ mağrasının içinde küçük bir tekne ile gezeceğiz. Tekne turumuz yaklaşık 15 dakika sürecek. Girişte yerlilerin yaşantılarını gözlemleyebileceğimiz birkaç kabile ferdi ile karşılaşabiliriz. Tekneden çıktığımız noktada alışveriş yapabileceğimiz dükkanlarda serbest zaman vereceğiz. Burada lezzetli taze hindistan  cevizi  suyu  içme imkanı bulabilirsiniz. Hatta bu cevizlerin suyuyla yapılan Piña Colada kokteyli de içmek isteyen misafirlerimiz olacaktır. Burada satılmaktadır. Buradaki gezimizin ve molamızın ardından öğle yemeğimizi almak üzere tekrar özel aracımızla Viñales vadisine  gidiyoruz. Tipik Küba köylerinin bulunduğu bu vadide  bir yerel restoranda yemeğimizi yedikten sonraki durağımız devasa bir kaya   üzerine   yapılmış 120 metre yüksekliğindeki The Mural de la Pre historia tablosunun bulunduğu park olacak. Evrim teorisinin anlatıldığı bu tablonun ilginç yanı 18 kişi sadece resim fırçası kullanarak  4  yılda boyamışlar. Buradadki serbest zamanımız da bol bol fotoğraflar çekiliyoruz. Müziğe eşlik edip doğayı yaşamaya devam ediyoruz. Turumuzun bitiminde aracımız ile Las Ovas,Puerta de golpe, Herradura, Rosa Real de  san  Diego, Cubanacan Los Palacios, Lopez Pena, Piramet, köylerinin bulunduğu yollardan geçerek Havana şehrine geri dönüyoruz. Yorucu bir günün ardından turumuzu bugünlük bitiriyoruz. Geceleme Havana’da Casa Evlerde.
 
7.GÜN / 01 MAYIS 2023 HAVANA*
Bugün hayatınızda unutulmazlar arasına girecek olan ve heyecanla sevdikleriniz ile paylaşacağınız bir deneyim olacak olan 01 Mayıs ÖZEL bayram günü etkinliği ..ve DEVRİM sabahı Sabah çok erken saatlerde Devrim Meydanına gideceğiz, bayramın ilk saatlerinde binlerce insanın arasına karışıp, kutlamalarda yer alacağız. Sabah çok erken saatlerde Devrim Meydan’ına akın akın ilerleyen her yaştan kadın erkek çocuk öğrenciler, işçiler, Küba halkı heyecanlı ve gururlu Devrim meydanına çıkan tüm sokakları, caddeleri doldurmuş olacak. Kalabalıkların arasında yürüyüp Devrim meydanına ilerlerken bu çoşkun Kübalıların heyecanı sizi de alacak ve farkına varmadan sizde marşlara eşlik etmeye ve slogan atmaya başlayacaksınız. 01 Mayıs kortejine sizde dahil olabilmek ve Devrim Meydanında ki son yürüyüşü yapabilmek için heyecanla ve coşkuyla koşturan Küba’lı öğrenciler gibi sizde Meydan’a en önde girmek için koşturacaksınız. Devrim meydanındaki son yürüyüş ve meydanı gözleyen Camilo Cienfuegos ve Ernesto Che Guavera’ya selamlarınız iletecek ve grubumuzla buluşuyor ve bayram kortejinden ayrılıyoruz. Sonrasında serbest günümüz olacak... Geceleme Havana’da Casa Evlerde.
 
8.GÜN ( 02 MAYIS 2023 ) CIENFUEGOS TRINIDAD
Sabah kahvaltısının ardından aracımız ile ilk olarak UNESCO dünya mirası listesindeki CIENFUEGOS kentini, meydanı ve eski Tiyatroyu ziyaret edeceğiz. ÖĞLE YEMEĞİ yerel restoranda alınacak. Daha sonra Trinidad şehrine devam ediyoruz. Trinidad şehir turumuzu yapacağız. Tarihi sokaklarında yürüyeceğiz. Plaza Mayoru ziyaret edeceğiz, Canchánchara Bar’da özel yöresel kokteylden tadacağız. Turumuzun sonunda Trinidad’da Casa Particular konaklama.
 
9.GÜN ( 03 MAYIS 2023 ) SANTA CLARA – VARADERO
Sabah erken kahvaltı sonrası saat 08:30’da Santa Clara‘ya yolculuğumuz başlıyor. Plaza Ernesto Che Guevara, CHE Müzesi ziyaretimizi yapacağız. Yine Santa Clara merkezde yer alan eski tren rayları ve zırhlı tren anıtını ziyaret edeceğiz. ÖĞLE YEMEĞİ turumuz sonrası yerel bir restoranda alınacaktır. Daha sonra Varadero‘ya yöneliyoruz, Matanzas bölgesinden geçerek güzergahımız üzerinde Küba’nın en yüksek otoyol köprüsüne yakın bir noktada yol molası da vermek sureti ile, manzara izliyoruz. Varadero sahil bölgesine ulaşıyoruz yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürecektir. Varışımızı takiben tesisimize giriş yapacağız. YÜZME imkânı bulacağımız bir özel gün bizleri bekliyor. GECELEME VARADERO’da HER ŞEY DAHİL OTELDE.
OTELİMİZ: TUXPAN VARADERO 4* VB.
 
10.GÜN ( 04 MAYIS 2023 ) VARADERO – HAVANA
Kahvaltı sonrası Havana’ya transfer oluyoruz. Yolculuğumuz yaklaşık 2,5 saat sürecektir. Havana’ya varışımızı takiben serbest zamanlar. Geceleme Havana’da Casa Particularda.
 
11.GÜN: HAVANA – ISTANBUL ( 05 MAYIS 2023 ) 09:10 08:30+1
Bugün Havana ‘dan ayrılıyoruz. Erken saatlerde Havana Havalimanı’na geçiyoruz.
TÜRK HAVA YOLLARI tarifeli seferi ile 09:10’da dönüş yolculuğumuz başlıyor. Geceleme uçakta.
 
12.GÜN: ISTANBUL-varış 08:30
Sabah 08:30’da İSTANBUL Havalimanı’na ulaşıyoruz. Turumuzun sona ermesi
 
  • Tarih Otel İki kişilik odada kişi başı tur ücreti$ 2.740 Ek yatak$ 2.740 Single konaklamalı tur ücreti$ 3.140 Çocuk fiyatı$ 2.690

:: Istanbul – Mexico City / Havana – Istanbul arasında TÜRK HAVA YOLLARI ile yapılacak olan ekonomi sınıfı yolculukların uçak biletleri, uçuş vergileri ve bagaj taşıma hakkı

:: Mexico City-Cancun ve Cancun – Havana arası yerel havayolları ile yapılacak olan ekonomi sınıfı uçuşların biletleri , vergileri ve bagaj taşımahakkı

:: Mexico City’de 2 , Cancun’da 2 gece olmak üzere MEKSİKA’da Toplam 4 gece 3 ve 4 yıldızlı otellerde oda&kahvaltı konaklama

:: Havana’da 4, Trinidad’da 1 gece ve Varadero’da 1 gece olmak üzere KÜBA’da toplam 6 gece CASA PARTİCULAR evlerde oda&kahvaltı konaklama ve Varadero’da herşey dahil otelde konaklama

:: Tur programında belirtilen tüm turlar , geziler ve havalimanı transferleri

:: Tur programında belirtilen yerlerde müze , park ve ören yeri giriş ücretleri

:: Mexico City, şehir turu , Teotihuacan Piramitleri Turu ve Frida Kahlo müze evigezisi

:: Chichen itza Antik kenti ve piramitleri turu , Tulum Antik Kenti ve Cenote turu

:: Havana Şehir turu , Pinar Del Rio & Vinales vadisi Turu

:: Cienfuegos Şehir Turu

:: Trinidad Şehir Turu

:: Santa Clara Che Guavera Anıt Müzesi Turu

:: Varadero sahilleri turu

:: Programda belirtilen yerlerde alınacak 6 ÖĞLE YEMEĞİ

:: Türkçe Rehberlik Hizmeti

:: Zorunlu Seyahat Sigortası 

 

:: Kişisel harcamalar

:: Yurt dışı çıkış harcı 

:: Programda belirtilmeyen yerlerdeki öğle ve akşam yemekleri

:: Dahil edilen yemeklerde alınan alkollü alkolsüz içecekler

:: Tüm YABANCI Bölgesel yerel servis Personelleri tipleri kişi başı tavsiye edilen min. Tutar 140 USD ( yabancı yerel rehberler, şoförler, garsonlar ve diğer servis sağlayan çalışanlar için havalimanında toplanır ve sizler adına takdim edilmek üzere tur liderine teslim edilir.)

:: Küba Vizesi 60 USD (Yeşil Pasaport Hamilleri bu vizeden muaftır(

:: Meksika Vizesi 40 USD Şahsi Başvuru ile İstanbul veya Ankara büyükelçiliklerinden temin edilir. ! Bordo (Normal) pasaport hamilleri bu vizeden muaftır.

BU TURA KATILIM İÇİN EN AZ 6 GEÇERLİ PASAPORT, MEKSİKA VİZESİ VE KÜBA VİZESİ GEREKMEKTEDİR.
 
MEKSİKA
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır.
 
KÜBA
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.
Küba vizesi pasaporta yapıştırılmaz, ayrı bir belge olarak verilir. Ülkeye giriş ve çıkışlar bu belge üzerine damgalandığından pasaportunuzda görünmez. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağınız seyahatlerde sorun yaşamazsınız. Küba’da, giriş yaparken gümrük memuruna uyarmanız halinde pasaportunuza herhangi bir damga veya ibare vurulmaz.

MEKSİKA / SIKÇA SORULAN SORULAR


Sağlık
Meksika’da herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olacağınız sanmıyoruz. Musluk suyu içmemenizi öneririz.


Vize Bilgileri
Meksika: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır. Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini https://www.inm.gob.mx/sae/publico/solicitud.html
şeklindeki internet adresinden harçsız olarak alabilmektedirler. Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen Ankara’dan direk müracaat ederek yapılabilmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen Ankara  konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)


Uçuş Süreleri
Cancun – İstanbul arası uçuş 12 saat 5 dakikadır.


Para Birimi
Meksika’nın para birimi de Meksika Pesosu’dur (MEX) ve tüm yurtdışı seyahatlerinde de olduğu gibi önceden parayı çekmenin gerekliliği ve önemini hatırlatmak gerekmektedir.


Saat Dilimi
Meksika ile Türkiye yerel saati arasında ise 8 saat fark vardır (Türkiye saati daha ileri olmak üzere)


Telefon Kullanımı
Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanabilirsiniz. Fakat iletişim ücretleri çok yüksek olacaktır.


Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.


Yemek Kültürü
Meksika’da Tortilla, Guacamole, Nachos gibi yemeklerin tadına varabileceksiniz. Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.


Elektrik
Meksika'da 120 voltluk elektrik akımı var. Fişleri ise iki düz uçtan oluşuyor. Aynı Amerika'dakiler gibi. Türkiye'den götürdüğünüz elektrikli ve elektronik aletleri Meksika'da sorunsuz bir şekilde kullanmak isterseniz bir fiş adaptörü ve voltaj dönüştürücü almanız gerekli.


Alışveriş
Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca tekilanın anavatanı olan Meksika’dan bu ürünü de alabilirsiniz.

 


KÜBA  / SIKÇA SORULAN SORULAR


Sağlık
Küba’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Yenilecek yemeklerde sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir sorun olacağınız sanmıyoruz. Musluk suyu içmemenizi öneririz.


Uçuş Süreleri
İstanbul – Havana arası uçuş 13 saat 50 dakika


Para Birimi
Küba’nın para birimi Küba Pesosu’dur (CUP). Ancak turistlerin kullanımı için Convertible Peso (CUC) adı verilen bir para birimi daha vardır. Seyahatiniz esnasında bu parayı kullanacaksınız. Yanınıza EURO ve bunun ufak birimlerini almanızı öneririz.


Saat Dilimi
Küba ile Türkiye arasında -7 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Küba’da 05.00


Telefon Kullanımı
Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise Turkcell ve Avea hatlar Küba’da kullanılmaktadır. Ancak konuşma ücreti oldukça pahalı (1 dakika = 8 TL).


Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.


Yemek Kültürü
Küba’da tavuk, deniz mahsulleri ve kara fasulye oldukça yaygındır. Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak tur boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.


Elektrik
Küba’da elektrik 110 volt olsa da kalınacak otellerde 220 volt elektrik kullanılmaktadır. Prizler A tipi ikili ve B tipi üçlü prizlerdir. Prizlerin örnekleri şu adreslerden görülebilir: http://www.iec.ch/worldplugs/typeA.htm ve http://www.iec.ch/worldplugs/typeB.htm. Adaptör getirmeniz gerekecektir.


Alışveriş
Küba’dan puro alabilirsiniz. Bunun dışında hediyelik eşyalar dışında alışveriş ürünü bulunmuyor. KÜBA’DAN NE KADAR PURO GETİREBİLİRİM? Küba’dan faturasız olarak iki kutu puro alınabiliyor. Bunun üzerindeki sayılara gümrükte el koyuluyor. Faturalı olarak en fazla 2.000 Euro değerinde puro sayın alabilirsiniz.

 

Yorum ekleyebilmek için üye olmalısınız.

Bu tur hakkında 7 yorum var.

4-12 Temmuzda yapılan tur programında her şey yerinde ve güzeldi. Özellikle rehberimiz Tolga Bey turumuzu daha da güzelleştiren en önemli unsurdu. Kendisine ayrıca teşekkür ederim.
Cenk

Dakiklik, seçilen rehber, seçilen oteller ve tur programı çok iyi idi. Güven veren tur. Viva DEEPNATURE!!!
Emir

Tur az kişiyle gerçekleştiği için memnunum. Oteldeki yemeklerin daha yerel olmasını umuyordum ama bildik yemekler sunuldu. Rehberimiz bilgili ve pozitif düşünceli. Yağmurlu havada bile bizi rahatlattı. Otel tercihleri güzel, program gayet iyi. Tekrar katılmayı düşünüyoruz turlarınıza.
Aydoğan

Çok güzel bir turdu, rehberimiz özellikle çok bilgili ve canayakındı. Küba turumuz dolu dolu ve eğlenceli geçti.
Seniha

Çok iyi organize edilmiş bir turdu, Küba'ya doyduk! özellikle rehberlik servisi mükemmeldi.
Zeynep

Turumuz olabildiğinden fazlaca güzel geçti. Küba bambaşka bir yer ve rehberimizin de yönlendirmeleriyle çok güzel gezdik. Özellikle rehberimizden memnun kaldım.
Makbule

Akşam yemeklerini otelde yapmak yerine, yerel restoranlarda yenilmesi daha iyi olur. Gezi programı başarılı idi. Rehberimiz Gökhan Bey'den çok memnun kaldım. Grup üyelerimiz de çok iyi idi. Teşekkür ederiz.
Ertunç

KAMPANYALARDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORUM

A Grubu Seyahat Acentası Türsab Belge No: 4824 - Bu site DEEP NATURE SEYAHAT ACENTASI'na aittir, sitedeki yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz.

Crealive